0 מוצרים בסל
לתשלום
חנות חיות
6 שלבים ראשונים לאילוף גורי כלבים

6 שלבים ראשונים לאילוף גורי כלבים

ינו 11

חינוך ואילוף גורי כלבים

הבאתם הביתה גור שובב ומתוק

לועס הכול, עושה צרכיו בחדרים..

אל תשכחו שהוא רק תינוק

וזקוק לשיעורי אילוף גורים.

אילוף כלבים דומה לחינוך ילדים. גם כלבים מחפשים גבולות, ומחכים לשבחים ופרסים עבור התנהגות טובה. אפשר לחנך את הגור באופן עצמי ואפשר לפנות לעזרה של מאלף כלבים מקצועי.
ישנן שיטות אילוף שונות, והבחירה ביניהן תלויה בתפיסת עולמו ובגישתו של המאלף. כמו כן יש להתאים את שיטת האילוף לאישיותו של הכלב ולאופיו. ככלל, שיטת הכוחניות שנהגה בעבר אינה מקובלת עוד. כיום ניכרת מגמה של הפחתת השימוש בכוח עד למינימום ואפילו עד ביטולה, ותחת זאת, שימוש בשיטות חיוביות ונעימות שמשיגות את אותה מטרה.
חשוב לזכור שהתנהגויות כמו לעיסה, נשכנות, חוסר שליטה על צרכים וכד' הן התנהגויות נורמליות אשר מעידות על התפתחות בריאה ותקינה של הגור. יש להימנע מהכאת הגור, הפעלת כוח כלפיו, מתן עונשים, צעקות וגערות. אפשר לחנך להתנהגות ראויה, נימוסים ושליטה על צרכים בדרכי נועם, אשר יהפכו את משימת האילוף לכיפית וחוויתית עבורכם תוך שיתוף פעולה ורצון טוב מצד הגור שלכם. הגור מצידו לומד מהר מתוך רצון לשמח אתכם. כך, ניתוב התנהגויות אלה באמצעות משחקי לעיסה וטכניקות מתאימות ללמידת שליטה על צרכים ושמירה על ניקיון פותרות בעיות אלה בקלות וכמעט ללא מאמץ.

מאיזה גיל כדאי להתחיל לאלף את הגור?

קיימת חשיבות רבה לחינוך הכלב בהיותו גור צעיר ולהטמעת הרגלים נכונים. זהו בסיס אשר יבטיח את התפתחות הגור לכלב בוגר, בעל ביטחון עצמי וידידותי לבריות. קל יותר לנווט את הגור להתנהגות נכונה מגיל צעיר לעומת תיקון בעיות שעלולות להתעורר בעתיד אצל כלב בוגר שלא אולף בצעירותו. גידול הגור באופן חופשי ובלי להציב לו גבולות עשוי להוליד התנהגויות שיקשה להתמודד עמן בהמשך. התפיסה הרווחת היא שרצוי להתחיל בשלב מוקדם ככל האפשר, אפילו בגיל שבעה שבועות, מיד לאחר שהגור מגיע אליכם הביתה.

איך עושים זאת? – שלבים ראשונים

    הכרת הסביבה: יש להוציא את הגור לטיולים ממושכים יחסית. מעבר לעשיית צרכים ופעילות גופנית מטרתם של טיולים אלה לאפשר לכלב להסתגל לסביבה שבה הוא חי, מחוץ לגבולות הדירה או הבית.  

    הצבת גבולות ולימוד כללי התנהגות בסיסיים: כמו לא לטפס על הספה, לא לקפוץ על אורחים וכדומה. לימוד המילה "לא" עשוי להציל את הגור מדברים מסוכנים כמו לעיסת סיכות, חרוזים, חוטי חשמל וכדומה. יש להקפיד על אילוף עקבי תוך שימוש חוזר ונשנה בפקודה "לא". הגור צריך להכיר את המילה ואת משמעותה, ולהגיב מיד בהתאם. למשל בסוגיית הלעיסה – אם הגור לועס נעליים של בני הבית יש לומר לו "לא" החלטי ולקחת ממנו את הנעליים מהר. יחד עם ה-"לא" אפשר להסיט את תשומת ליבו של הכלב מהעניין, כמו למשל באמצעות התזת מעט מים על אפו, מחיאת כף או טפיחה על אפו. אלה מספיקים בדרך כלל כדי לגרום לכלב לאבד עניין בלעיסה.
    מאחר שהצורך של כלבים ללעוס הוא דבר בריא ותקין, לא נרצה שהכלב יוותר עליו, אלא יבצע אותו באופן נכון לכן נציע חלופות מתאימות לסיפוק יצר הלעיסה. לדוגמה, צעצוע ייעודי לכלבים, חבל, צעצועי נשיכה, חטיפים או עוגיות לכלבים – כל אלה ישמשו פתרון לדחף הלעיסה של הכלב ויסייעו לשמור על היגיינת הפה שלו.
    לגבי ישיבה – אחת הפקודות הראשונות שנרצה לאלף את הכלב לבצעהּ היא "שב". אפשר למשוך את תשומת ליבו של הגור הצעיר באמצעות מזון שמחזיקים מעליו. אם הכלב מתיישב לפי ההוראה, הוא יקבל את פריט המזון שבו חשק.

    חשיפה: כדי שהגור יחוש בנוח במחיצת כלבים אחרים ובני אדם יש לחשוף אותו למצבים שונים של משחק עם כלבים אחרים, מפגשים עם אנשים נעימים המשרים רוגע וכדומה.

    שמירה על אווירה נעימה: יש להקפיד על אווירה נעימה בבית כדי שהגור יחוש בנוח וברוגע. מומלץ להקצות לגור פינה שקטה למשחק ולשינה.

    הימנעות מהגנת יתר: חשוב שלא לגונן על הגור יותר מידי, להעניק לו הגנה אך בד בבד לאפשר לו להתמודד עם מצבים חדשים. זאת כדי לפתח את ביטחונו העצמי והחוסן שלו.

    התנהגות בכבוד לגור: יש לנהוג כלפי הגור בכבוד ובנועם. בפרט חשוב להעביר מסר לילדים כי אין מדובר בצעצוע. לכן צריך ללמוד לנהוג כלפיו בעדינות וברוך, כמו אל תינוק קטן. מומלץ לרתום את הילדים לטיפול בגור – האכלה, טיול, רחצה וכדומה.

אילוף עצמי או מקצועי?

ישנם קורסים לאילוף עצמי שבהם מוקנים המידע והכלים הדרושים לאילוף הכלב באופן עצמאי בבית. בין השאר נלמדים אילוף לעשיית צרכים, הקניית הרגלים והתנהגות ראויה ופקודות אילוף בסיסיות. כמו כן נלמד כיצד לנהל תקשורת ברורה וסמכותית עם הגור תוך שמירה על אווירה נעימה בבית, הקניית משמעת בגישה חיובית, חשיפה למצבים שיאפשרו לגור להרגיש בנוח עם אנשים ועם כלבים אחרים, משחק נכון עם הגור וכן יצירת קשר יציב ואמיץ בין הגור לבעליו, המושתת על אהבה וביטחון.

יש כמובן אפשרות לאילוף מקצועי או הדרכה לאילוף בבית מאת מאלף כלבים מקצועי. חשוב לזכור שכֹּל כלב עשוי להגיב אחרת לאיסור שמשמיע בעליו. אם הכלב נעשה תוקפני ולא מאפשר להיכנס לטריטוריה שלו כאשר מנסים לקחת ממנו חפץ למשל, מומלץ לפנות לקבלת עזרה מקצועית כדי להימנע מנשיכה או מפיתוח התנהגות בעייתית בהמשך. כדאי להיעזר בליווי מקצועי מגיל שלושה חודשים, כאשר חינוך בעזרת כלבן מנוסה מאפשר להקנות לגור הרגלים חיוביים ולבסס עמו  תקשורת נכונה ויציבה.


ציוד ומשחקים שיסייעו לכם באילוף הגור – קניון עולם החי, זה ברור!

לקוחות ממליצים על קניון עולם החי

קניון עולם החי

המשלוחים מסופקים בטווח של עד 3 ימי עסקים, לרוב מהיום למחר.

למעט איזורים חריגים שאספקתם תהיה עד 4 ימי עסקים !

שעות אספקת המשלוחים:
ימים א-ה 8:30 – 21:00,
יום ו - 15:00-08:00

כתוב לנו בכל נושא