0 מוצרים בסל
לתשלום
חנות חיות
5 טיפים לשמירת בריאותו של חתול

5 טיפים לשמירת בריאותו של חתול

ינו 11

בריאות החתול

חיית המחמד שלנו יקרה לנו מכול. שמירה על בריאות החתול הביתי שלנו חשובה עבורנו כמו דאגה לבריאותו של אחד מבני משפחה. לפיכך, חשוב להכיר את המחלות שחתולים עשויים לפתח, בשכיחות גבוהה או נמוכה. ישנן תופעות בריאות נפוצות אשר חתולים עשויים ללקות בהן כמה פעמים במהלך חייהם, אך לפעמים תופעות אלה עלולות להיות סימן מקדים לקיומה של בעיה בריאותית. חשוב להכיר את תסמיני המחלות השונות כדי לדעת לזהותן, ולקחת את החתול לבדיקה רפואית אצל וטרינר במידת הצורך. כך או אחרת, בכל שאלה או התחבטות בקשר לבריאות החתול מומלץ להתייעץ עם וטרינר ולהגיע לבדיקה לפי הנחייתו, כדי לוודא שאין מדובר במחלה מתפתחת.
 

תופעות בריאותיות נפוצות בקרב חתולים

 • כדורי פרווה – תופעה שכיחה בקרב חתולים ולפיכך פחות מדאיגה. החתול הוא כידוע בעל חיים נקי וסטרילי. חתולים נוהגים ללקק את פרוותם מספר רב של פעמים במהלך היום. כאשר כמות רבה מידי של פרווה מצטברת בקיבת החתול ואינה עוברת דרך המעיים, הדבר גורם לקיבה עצבנית, והחתול מקיא כדור פרווה. הקאת כדורי פרווה בתדירות העולה על פעמיים או שלוש בחודש צריכה להדליק נורה אדומה שבגינהּ יש לגשת לווטרינר. פתרון הבעיה בדרך כלל הוא סירוק יומיומי של החתול בעזרת מברשת המתאימה לאורך פרוותו של החתול. חתולים אוהבים את פעולת ההברשה ומבחינתכם זו דרך נוספת להרעיף אהבה ותשומת לב על חתולכם. דרך אחרת לטיפול בבעיה היא הוספת סיבים תזונתיים למזונו של החתול. הסיבים מסייעים בעיכול מיטבי של כדורי הפרווה.
   

 • הקאות – אירוע הקאה בודד מדי פעם אינו צריך להדאיג, ויכול להיגרם בשל תופעת כדורי הפרווה. אך שעה שההקאות הופכות תכופות יש לגשת לווטרינר כדי לבדוק אם יש סיבה רפואית נוספת להקאה. הקאות בקרב חתולים עשויות להיגרם עקב מגוון סיבות, מאכילת מזון בלתי מתאים לקיבת החתול ועד מחלה קשה. הסכנה הטמונה בהקאות תכופות היא התייבשות של החתול. לפיכך יש להקפיד על נוזלים רבים, ובמצבים קשים - מתן אינפוזיה.

 

 • תולעים – תופעה בריאותית שכיחה אצל חתולים. הנפוצה מבין סוגי התולעים היא תולעת הסרט. תסמיני התופעה: חולשה, אי-שקט, הקאות, פרוות נטולת ברק ואיבוד משקל וכן כאשר החתול גורר את ישבנו על הרצפה. דרך הטיפול המקובלת היא במתן תרופה נגד תולעים אשר נחשבת יעילה מאוד ואינה כרוכה בדרך כלל בתופעות לוואי.

 

 • דלקות בדרכי השתן – נפוצות יותר בקרב חתולים זכרים מאשר בקרב הנקבות. תסמינים מעוררי חשד הם: מאמץ של החתול בעת הטלת שתן, דם בשתן, הגעה תכופה של החתול לארגז החול ומתן מעט שתן או עשיית הצרכים מחוץ לארגז. הסכנה הטמונה בבעיה רפואית זו היא שהדלקת עלולה לגרום להיצרות של דרכי השתן או לחסימתן, ולהביא למצב של חוסר יכולת מתן שתן. אם הדבר אינו מתגלה במועד, חייו של החתול עלולים להיות בסכנה. לפיכך אם מסתמן חשד כזה חשוב לגלות עירנות ולפנות בהקדם לווטרינר.

 

 • שלשולים – השלשול כשלעצמו אינו מחלה אלא מעיד על בעיה כלשהי אצל החתול. במקרי שלשול מומלץ לנסות שינוי בתזונת החתול, אולם אם מדובר בשלשול ממושך ובד בבד החתול מגלה אפטיוּת וחולשה, יש לפנות לווטרינר אשר באמצעות בדיקת צואה ינסה להתחקות אחר מקור הבעיה ולהתאים טיפול תרופתי.

 

 • מחלת כליות כרונית – נחשבת לסיבה הנפוצה ביותר למוות בקרב חתולים בוגרים. עם הגורמים מחוללי המחלה נמנים: מתן מינון גבוה של תרופות, האכלה במזון בלתי מתאים לחתול באופן מתמשך, אכילת רעל לאורך תקופה, זיהומים ודלקות. בין תסמיני המחלה: צמא חריג אצל החתול, רזון, חולשה, ריח פה רע. דרכים אפשריות לטיפול: מתן נוזלים לווריד, דיאטה, טיפול תרופתי ועוד. אלה מסייעים לחתול להתמודד עם המחלה.

 

 • כֶּשֶׁל חיסוני – FIV מוּכר גם בשם "איידס של חתולים".  מחלה זו עוברת דרך פצעים פתוחים שנגרמים לרוב מנשיכות של חתולים אחרים, וגורמת לפגיעה במערכת החיסונית של החתול. עם תסמיני המחלה נמנים מגוון סימפטומים, אשר עשויים להשתנות מחתול לחתול, ביניהם: אובדן משקל, עייפות, שלשול, דלקות חוזרות בעור, עיניים דומעות, התעטשות, בעיות עצביות, דלקת חניכיים, שינויים בהתנהגות ועוד. אבחונה של המחלה הוא באמצעות בדיקת דם פשוטה, והטיפול בה כולל: מניעת החתול לצאת מהבית כדי לשמור על בריאותו וכדי שלא ידביק חתולים אחרים, מתן מזון איכותי ומאוזן ומעקב אחר מצבו הבריאותי של החתול. הנגיף אינו עובר לבני אדם ופעמים רבות אינו קטלני גם עבור החתול עצמו.

 

תופעות בריאותיות נוספות שבהן חתולים עשויים ללקוֹת הן: נגיף ההרפס, נגיפים בדרכי הנשימה העליונות, קרדית האוזן ודלקת הלחמית.

 

טיפים לשמירה על בריאות החתול

 

לצד תשומת הלב והאהבה שאנו מרעיפים על החתול, חשוב שנקפיד לשמור על הרגלים יומיומיים כחלק משגרת הטיפול, לצורך הבטחת בריאותו של החתול:

 1. הברשה יומית של פרוות החתול – עשויה להפחית משמעותית את כמות כדורי השיער שהחתול בולע. מרבית החתולים אוהבים את ההברשה ורואים בכך זמן איכות עם בעליהם. אם החתול אינו נהנה מהסירוק אפשר לנסות לעשות זאת לפני מתן האוכל ואז הוא יקשר בין ההברשה לבין הארוחה המצפה לו אחריה.

 2. הימנעות מהאכלת החתול בכמות רבה של מזון יבש – חתולים זקוקים לבשר כחלק מרכזי בתפריט היומי שלהם. לכן הארוחה העיקרית של החתול במהלך היום צריכה להכיל בשר. מומלץ שמנה זו תהא ממזון רך המגיע בקופסאות שימורים ומותאם לחתולים. הסכנות הטמונות בצריכה מוגזמת של מזון יבש הן: גרימת נזק לחתול בשל כמות הפחמימות הרבה במזון יבש, השמנת יתר ופיתוח סוכרת מסוג 2.

 3. הקפדה על כמות המים שהחתול שותה – מאחר שרוב החתולים הם צאצאים של חתולי מדבר, הם אינם זקוקים לכמות רבה של מים. את מרבית הנוזלים גופם מקבל מהמזון שהם צורכים, המבוסס רובו על מים (כמו פחיות השימורים שנותנים לחתולים). אם מזונו של החתול הוא בעיקר יבש יש לספק לו כל העת גישה למים. סימנים שעשויים להעיד על התייבשות הם: חוסר אנרגיה, התנשפויות או עיניים שקועות. אלה עשויים לאפיין בעיקר חתולים מבוגרים, הנוטים לסבול מהתייבשות. במקרה זה יש לתת לחתול מים נקיים וטריים.

 4. עיקור וסירוס – לפעולות אלה יש ערך מוסף בשלבים שונים בחיי החתול. מחתולות נקבות העיקור מונע את תחושת התסכול שהן חשות בתקופת הייחום. כמו כן סירוס ועיקור עשויים למנוע התפתחות של מחלות סרטן הקשורות למערכת הרבייה, שחתולים עלולים לפתח בבגרותם.

 5. ארגז החול – אם אתם מגדלים כמה חתולים הקפידו על כך שלכל חתול יהיה ארגז חול משלו. מקמו את הארגזים כך שלא יהיו בסמיכות זה לזה, ודאגו שלא להציבם בחושך או במקומות שאליהם החתולים חוששים להגיע. עדיף למצוא פינה שקטה ושהגישה אליה נוחה. הסיבה לכך היא שכאשר החתול עושה את צרכיו הוא צריך להרגיש בטוח ומוגן. יש להקפיד לנקות את ארגז החול מדי יום, ואם החתול אינו אוהב לשהות בארגז החול יש לנסות כמה סוגים של חול עד למציאת האידיאלי עבור חתולכם.

 

קניון עולם החי – כל מה שהחתול שלך צריך – לבריאות!

לקוחות ממליצים על קניון עולם החי

קניון עולם החי

המשלוחים מסופקים בטווח של עד 3 ימי עסקים, לרוב מהיום למחר.

למעט איזורים חריגים שאספקתם תהיה עד 4 ימי עסקים !

שעות אספקת המשלוחים:
ימים א-ה 8:30 – 21:00,
יום ו - 15:00-08:00

כתוב לנו בכל נושא